مصاحبه
106 بازدید
موضوع: فقه و اصول
مصاحبه کننده : خبرگزاری های فارس و ایسنا
نحوه تهیه : فردی
تعداد شرکت کننده : 0
مصاحبه با خبرگزاری های فارس و ایسنا

حجت‌الاسلام و المسلمين مرتضي آقا تهراني نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي كه از جمله نمايندگان شركت كننده در صد و بيست و يكمين اجلاس اتحاديه بين‌المجالس در ژنو بوده است، روز دوشنبه مورخ 4/8/88، با حضور در نشستي خبري با خبرنگاران فارس و ايسنا به تشريح دستاوردها و اقدامات هيئت پارلماني ايران در اين اجلاسيه پرداخت.

 

آقاتهرانی با بيان اينكه در اين اجلاس از همه كشورها به تناسب جمعيت‌شان نماينده وجود دارد، اظهار داشت: يكي از ويژگي‌هاي مهم اجلاس اتحاديه بين‌المجالس آن است كه نمايندگان مجلس در آن حضور دارند و اين اتحاديه بيشتر مردمي است تا دولتي.
نماينده مردم تهران در مجلس با بيان اينكه در بيشتر كشورهاي دنيا مردم با دولت‌هاي آنان فاصله دارند، خاطرنشان كرد: اما در همين كشورها مردم بيشتر با نمايندگان خود آشنا هستند و با آنان تعامل برقرار مي‌كنندو از اين رو اتحاديه بين‌المجالس جهاني نسبت به نشست دولت‌ها بيشتر مردمي بوده و به سوي عدالت حركت مي‌كند. و عموما اتحاديه‌هاي بين‌المجالس تاثير گذار تر از اتحاديه‌هاي بين‌المللي است كه در راستاي تحقق اقدامات صلح جويانه‌ي بين‌المللي فعاليت مي‌كنند
وي با تاكيد بر اينكه حضور هيئت پارلماني جمهوري اسلامي ايران در اتحاديه‌هاي بين‌المجالس جهاني و آسيایي نشان دهنده قوت كشور ما است، ادامه داد: يكي از حسن‌هاي هيئت پارلماني ايران برنامه‌ريزي قبلي و برنامه محوري اين هيئت در اجلاس اتحاديه بين‌المجالس جهاني است.
نماينده مردم تهران در خانه ملت كه در 2 اجلاس اتحاديه بين‌المجالس شركت داشته است با اشاره به ساز و كار و مكانيزم انتخاب نمايندگان مجلس شوراي اسلامي براي شركت در اين اجلاسيه‌ها، گفت: مجلس شوراي اسلامي براي شركت در اجلاس بين‌المجالس جهاني از نمايندگان راي گيري مي‌كند و پس از مشخص شدن نمايندگان از ميان آنان نيز، شركت كنندگان در اجلاس بين‌المجالس مشخص مي‌شوند.
عضو فراكسيون اصولگرايان، حضور علي لاريجاني رئيس مجلس را در اجلاس اخير بين‌المجالس جهاني يكي از حسن‌هاي اين سفر برشمرد و خاطر نشان كرد: حضور رئيس مجلس موجب پويايي و فعاليت زياد هيئت پارلماني جمهوري اسلامي ايران در ژنو شد و موفقيتي بزرگ را نصيب كشورمان كرد.
وي به تقسيم كار هيئت پارلماني كشورمان در صد و بيست و يكمين اجلاس بين‌المجالس جهاني در ژنو اشاره كرد و گفت: در كميته‌اي كه بنده در آن حضور داشتم به ارائه مقاله‌اي با عنوان اصلاح ساختار سازمان ملل پرداختم.
آقا تهراني افزود: اين مقاله را به زبان انگليسي و در مدت 7 دقيقه ارائه كردم و در آن دلايلي را ذكر كردم تا ساختار سازمان ملل از وضعيت موجود تغيير كند.
وي با اشاره به تاسيس و ساختار سازمان ملل متحد خاطرنشان كرد: اين سازمان پس از جنگ جهاني دوم به دست فاتحان آن تاسيس شد كه تاريخچه و ساختار نشان مي‌‌دهد سازمان ملل براي 60 پيش است و نيز تاسيس كنندگان آن به جاي تامين مصالح عمومي ملت‌ها، به دنبال تامين منافع خود هستند از اين رو بايد ساختار اين سازمان تغيير كند.
آقا تهراني با اشاره به وتوي جنايات صهيونيست‌ها در شوراي امنيت سازمان ملل كه از سوي برخي از دولت‌ها قدرتمند همواره انجام مي‌شود، به قسمت هایی از مقاله خود اشاره کرد که این امر را به چالش کشیده و  مورد نقد اساسی قرار دادند. نماينده مردم تهران در خانه ملت با اشاره به استفاده ابزاري آمريكا و بعضي از كشورها از حق وتو كه بارها منجر به فرار رژيم صهيونيستي از محكوميت در شوراي امنيت سازمان ملل شده است، گفت: حق وتو براي برخي در نظر گرفته شده است و آن را براي خود قانوني كرده‌اند از اين رو معلوم است كه آينده سازمان ملل به كجا رفته و حق وتو چه كاربردي دارد.
وي افزود: ويژه خواري و رانت خواري همواره در همه جا و از جمله در كشور ما نيز مذموم است اما مي‌‌بينيم كه در قضيه حق وتو اين مسئله صورت مي‌گيرد ضمن آنكه كه در اين شورا و سازمان‌هاي بين المللي چگونه حق وتو، تامين منافع مستكبران و زورگويان تامين مي‌شود.


آقا تهراني در ادامه گفتگوي خود با خبرنگاران پارلماني فارس و ايسنا به كاركرد و چگونگي تصويب ماده اضطراري در اجلاس بين‌المجالس جهاني اشاره كرد و اظهار داشت: در هر دوره از اجلاس بين‌المجالس جهاني، مسئله‌اي با موضوع خاص كه دغدغه اول نمايندگان پارلمان‌هاي جهان براي طرح و پيگيري در اجلاس بعدي است كه با عنوان ماده اضطراري مطرح و پس از راي‌گيري تصويب مي‌شود.
وي با اشاره به پيشنهاد ايران براي تصوير ماده اضطراري جنايت صهيونيست‌ها در غزه، گفت: اين مسئله در 2 اجلاس گذشته نيز مطرح شده بود كه با رايزني‌ برخي از كشورها به عنوان ماده اضطراري مطرح نشد و براي اين دوره گذاشته شد كه در اين اجلاس كشورهاي اروپايي و برخي از كشورهاي آفريقايي پيشنهاد مشكل غذايي در آفريقا را مطرح كردند و جمهوري اسلامي ايران با همكاري برخي از كشورهاي مسلمان پيشنهاد تصويب ماده اضطراري جنايت‌ صهيونيست‌ها در غزه را مطرح كرد.
عضو فراكسيون اصولگرايان مجلس خاطر نشان كرد: رئيس مجلس شوراي اسلامي در خصوص طرح و تصويب ماده اضطراري غزه مصر بود و در اين خصوص رايزني‌هاي بسيار گسترده‌اي را در سطح روساي پارلماني كشورهاي ديگر انجام داد كه انصافا اقدامي بزرگ بود.
وي افزود: اگر چه خود فلسطيني‌ها به خاطر تبليغات و فشارهاي رواني اروپا و آفريقا اميدوار به طرح گسترده و تصويب اين طرح در اجلاس اتحاديه بين‌المجالس نبودند اما اين طرح 538 راي موافق در اين اجلاس آورد.
آقا تهراني با بيان اينكه طرح كشورهاي اروپايي درخصوص مشكلات غذايي آفريقا با هزار راي به تصويب رسيد، گفت: طرح و راي گسترده كشورها و نيز تاثير گذاري پيشنهاد ايران درخصوص جنايت رژيم صهيونيستي در غزه يكي از دستاوردهاي مهم اين اجلاس به شمار مي‌آيد كه اين امر نشان داد علي رغم زمان كم و فرصت محدود هيئت ايراني موفق به جلب نظر بيش از نصف آراي شركت كنندگان شدند.
ایشان يادآور شد كه در اين اجلاس ايران داراي پيشنهاد و طرح جديد بود و فعال در صحنه بين الملل حضور يافت تا آنجا كه بيش از 500 راي را به خود اختصاص داد. وي با اشاره به  بیش از 500 راي كشورها به پيشنهاد ايران در زمينه جنايت صهيونيست‌ها در غزه، گفت: اين اقدام نشان داد كه نمايندگان ايران چطور توانستند در يك روز فضاي اتحاديه بين‌المجالس را تحت تاثير قرار داده تا جايي كه حتي برخي از كشورهاي اروپايي نيز به پيشنهاد ايران در خصوص جنايات غزه راي دادند.
نماينده مردم در مجلس شوراي اسلامي، گنجانده شدن يك پاراگراف درباره غزه عليرغم ميل باطني برخي كشورها در قطع نامه پایانی را، يكي ديگر از دستاوردهاي هيئت پارلماني ايران در اجلاس اتحاديه بين‌المجالس در ژنو بر شمرد.
آقا تهراني در واكنش به شايعه پراكني برخي در خصوص رابطه بين مجلس و دولت نيز اظهار داشت: حضور و تاثير گذاري هيئت پارلماني جمهوري اسلامي ايران در صد و بيست و يكمين اجلاس اتحادي بين‌المجالس در ژنو دستاوردي بزرگ و ملي محسوب مي‌شود و اگر آقاي احمدي نژاد به عنوان رئيس جمهور نيز در اين اجلاس حضور داشت، همين اتفاق مي‌افتاد.
وي تصريح كرد: ممكن است مسئولان ما در كشور با هم در جزئيات اختلاف نظر داشته باشند ولي در اصول همواره مشترك و تابع مقام ولايت فقيه هستند.
عضو شوراي مركزي فراكسيون انقلاب اسلامي متذكر شد كه حضور علي لاريجاني به عنوان رئيس مجلس شوراي اسلامي ايران در اين اجلاسيه موجب هر چه فعال تر شدن آن شد.
وي در خصوص ترك هيئت پارلماني جمهوري اسلامي ايران در واكنش به حضور و سخنراني نماينده رژيم صهيونيستي در اجلاسيه بين المجالس جهاني در ژنو نيز گفت: اين اتفاق همواره از سوي نمايندگان مجلس شوراي اسلامي و برخي از كشورها صورت مي‌گرفت و در اين اجلاس نيز همراه با برخي از كشورها شجاعانه صورت ‌گرفت.
آقا تهراني با بيان اينكه در صدو بيست و يكمين اجلاس اتحاديه بين‌المجالس در ژنو برخي از كشورها با اشاره به گزارش قاضي گلدستون در خصوص رژيم صهيونيستي خواستار عدم پيشنهاد ايران مبني بر تصويب ماده اضطراري جنايت رژيم صهيونيستي در غزه بودند، خاطر نشان كرد: با اقدامات و گفتگوهاي رئيس مجلس و اينكه حق مردم فلسطين و لبنان به درستي ادا نشده است طرح غزه، ضروري تلقي گردید.
وي با اشاره به كميسيون‌هاي مختلف موجود در اتحاديه بين المجالس جهاني گفت: نمايندگان اعزامي ايران در اين اجلاسيه حضوري فعال در كميسيون‌ها و كميته‌هاي مربوط به خود را داشتند.
آقا تهراني با اشاره به فعاليت‌هاي خوب و موثر نمايندگان وزارت خارجه كشورمان در اجلاسيه اخير اتحاديه بين المجالس جهاني در ژنو از آنان و نيز از افراد سفارتخانه كشورمان در ژنو، قدرداني كرد.
وي در ادامه با بيان اين نكته كه كشورهاي اروپايي مرزهاي خود را در مقابل يكديگر برداشته‌اند، خاطر نشان كرد: اين در حالي است كه مي‌بينيم آن‌ها در منطقه خاورميانه و كشورها به دنبال مرز بندي قوميت‌ها هستند.