فضاي آزادانديشي در كشور ما بالاست
102 بازدید
موضوع: سایر
نحوه تهیه : فردی
محل انتشار : خبرگزاری ایسنا
تعداد شرکت کننده : 0
حجت‌الاسلام والمسلمین آقاتهراني در گفتگو با ایسنا

فضاي آزادانديشي در كشور ما بالاست، اما افراد فرهيخته ما نمي‌توانند آزاد حرف زده و آزاد هم جواب بگيرند، و شايد اين به دليل آن پس‌مانده‌هاي ذهني دوران ديكتاتوري‌ قبل باشد كه در اذهان برخي از ما وجود دارد كه بايد كنار گذاشته شود و ربطي هم به اسلام و خدا و پيغمبر ندارد.

 

دولت بايد بتواند افكار مختلف را ببيند و بهترين نقش را ايفا كند.
حجت‌الاسلام مرتضي آقاتهراني در گفت‌وگو با خبرنگار پارلماني خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)در ارزيابي خود از فضاي سياسي كشور با اشاره به عده‌اي از افراد كه وابسته به شرق يا غرب و يا بيگانه هستند، گفت: بحث در مورد اين افراد جداست و بايد قوه‌ي قضاييه با آنان برخورد كند، اما برخي از افراد كه خودي بوده و در نظام اسلامي زندگي مي‌كنند و خودشان تا كنون در این نظام نقش داشته و دارند دچار بي‌بصيرتي كه مقام معظم رهبري فرموده‌اند، شده‌اند.

وي ادامه داد: متاسفانه آثار اقداماتي را كه انجام مي‌دهيم مورد توجه قرار نمي‌دهيم و دست به كارهايي مي‌زنيم كه نمي‌توانيم كنترل كنيم و عوارض آن را هم نمي‌پذيريم.

آقاتهراني با اشاره به اين‌كه هركس كه وارد معركه شد آزاد است و اگر از آزادي خود حُسن استفاده را كند قابل تقدير است و اگر از نام آزادي سوءاستفاده شد، خسارات زيادي در پي خواهد داشت، گفت: اين‌گونه افراد بايد در قبال اين خسارت‌ها به ملت و نظام پاسخگو باشند. اين در حالي است كه مي‌گويند اتفاقات رخ داده ربطي به ما ندارد.

اين نماينده‌ي مجلس با تاكيد بر اين‌كه هر فرد عاقلي بايد پيش از انجام هر اقدامي عواقب آن را در نظر گرفته و آينده‌نگر باشد، در ادامه به نجات قوم بني‌اسراييل از دست فرعون توسط حضرت موسي(علیه السلام) اشاره كرد و با مقايسه‌ي آن با شرايط انقلاب اسلامي، تصريح كرد: دشمنان زيادي را پشت سر گذاشته‌ايم و البته اين دشمنان هنوز هم در حال فتنه‌گري هستند و به عنوان نمونه با انرژي هسته‌اي ما مخالفت مي‌كنند و ما را در دنيا تروريسم معرفي كرده‌اند.

وي در ادامه با اشاره‌ به قوم بني‌اسراييل و درخواست آنان از حضرت موسي براي ساختن بت براي پرستش اين نكته را متذکر شد كه اين قوم زحمات حضرت موسي و نجات‌شان از فرعون را فراموش كردند، و گفت: امروز به امام راحل(ره) اهانت می کنند؛ در حالي كه بايد از آنان پرسيد آیا نمي‌دانيد ولايت فقيه تا كنون چه اقداماتي انجام داده و چه كسي كشور ما را كه جز نوكر آمريكا نبود، نجات داد؟پيش از انقلاب، آمريكا هر كاري كه مي‌خواست انجام مي‌داد و حتي ساواكي‌ها هم توسط اسراييلي‌ها آموزش مي‌ديدند و شكنجه مي‌دادند. شايد اين مسائل را جوانان خبر نداشته باشند؛ اما حرف من با خواص است كه خود در بطن كار بوده‌اند.

آقاتهراني هم چنين با تاكيد بر اين‌كه بايد از گذشتگان عبرت گرفت به سازمان مجاهدين خلق كه برخي از آنان افراد خوب و متديني بودند، اما با يك انحراف از خط ولايت فقيه جدا شدند، اشاره كرد و يادآور شد: در آن زمان يكي از شعارهاي آنان مخالفت با امپرياليزم بود؛ در حالي كه در حال حاضر خود در دامن امپرياليزم افتاده‌اند و بايد به آنان گفت حداقل به مقالات آن روزهايشان مراجعه كنند كه چگونه در مقابل امپرياليزم، مقاوم ايستاده بودند حال ببينيد امروز خودشان مصداق امپرياليزم هستند.

وي اين افراد را به دورانديشي، بصيرت و فهيم بودن دعوت كرد و گفت: اگر كساني تشخيص مي‌دهند كه بايد هرج و مرج ايجاد كنند، مشكلي ندارد، ولي ظلم پايدار نخواهد ماند و در نهايت؛ اشتباه، خود را نشان مي‌دهد.

عضو كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس با اشاره به قیام سیدالشهدا(علیه السلام) تاكيد كرد: يكي از امتيازات كربلا فهيم بودن و بصيرت داشتن است و امام حسين (علیه السلام) زير بار ظلم نرفت و بيعت نكرد و گفت بصيرت من چنين اجازه‌اي نمي‌دهد، در حالي كه اگر بيعت مي‌كرد قيام روز عاشورا رخ نمي‌داد.

وي با بيان اين‌كه ياران مقام ولايت فقيه در كشور كه داراي بصيرت باشند، زياد هستند، گفت: اميدواريم چند نفري هم كه بي‌بصيرتي مي‌كنند بيدار شده و با بصيرت عمل كنند، و چه بهتر كه همچون حر بوده و اگر تا ديروز اشتباه كرده‌اند، امروز جبران كنند.

آقاتهراني در ادامه در پاسخ به اين سوال كه حاميان دولت و منتقدان آن چند دسته هستند و بايد با آنان چه رويكردي داشت، تصريح كرد: حاميان و منتقدان دولت يك گروه يا يك دسته نيستند و ما با يك ملت و هزاران نظر و فكر روبه‌رو هستيم و دولت بايد بتواند افكار مختلف را ببيند و بهترين نقش را ايفا كند.

وي با تاكيد بر اين‌كه بايد حاميان و منتقدان، بابصيرت پيش رفته و اصول مهم تبعيت از مقام ولايت فقيه كه ركن ركين نظام ماست و قانونمند عمل كردن را مورد توجه قرار دهند، افزود: بايد به قوانيني كه تدوين مي‌شود عمل كنيم. البته اين به معناي آن نيست كه قانون‌ها قطعا درست است، اما اگر قانوني نيز اشتباه باشد بايد از راهش وارد شد و آن را اصلاح كرد، نه آن‌كه با آن مخالفت كنيم؛ چرا كه مخالفت با قانون از هيچ‌كس پسنديده نيست.

اين نماينده‌ي مردم تهران در خانه ملت به مشورت گرفتن از همه‌ي گروه‌ها و حتي منتقدان اشاره كرد و با تاكيد بر اين‌كه نبايد مشورت‌دهندگان توقع داشته باشند، تصريح كرد: براي موفقيت بيشتر، دولت بايد از گروه‌هاي مختلف درخواست مشاوره كند، اما نبايد اين توقع به وجود آيد كه عين نظر مشورت دهنده عملي شود و تنگ‌نظر باشد كه چون من مشورت داده‌ام همان‌نظر بايد اعمال شود؛ چرا كه رييس‌جمهور بايد به تمام نظرات توجه كرده و در نهايت جمع‌بندي كند. البته بايد نظرات ارايه شده با توجه به قوانين بالادستي و نظر مقام ولايت و مصالح نظام در نظر گرفته شود.
آقاتهراني در ادامه گفت‌وگو با ايسنا يادآور شد: بايد نظرات را بيان كرد؛ چرا كه گفته‌ها مختلف است و نبايد فكر كنيم كه فقط نظر و حرف ما درست است و اگر رييس‌جمهور و وزير هم اين‌گونه فكر كنند، اشتباه است. در حالي كه بايد همه مثل يك خانواده عمل كرده و پس از جمع‌بندي بهترين را اجرا كنيم.

وي به مشورت پيغمبر اسلام(صلی الله علیه وآله) با ديگر ياران‌شان اشاره كرد و با بيان اين‌كه ضوابط كشور ايران نيز به گونه‌اي است كه براي انتخاب رييس‌جمهور و نمايندگان مجلس از مردم مشورت‌خواهي مي‌شود، افزود: در كشور افراد فهيم زياد هستند و بايد همه حرف‌ها را شنيد.

عضو كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس ادامه داد: همان‌گونه كه از اقدامات مثبت دولت تشكر و قدرداني مي‌كنيم بايد اگر نقدي هم وجود داشت به صورت دلسوزانه و نه در مقام تخريب عنوان شود؛ چرا كه در اين شرايط زمينه‌ رفاقت همگان فراهم خواهد شد و در كشور ما آزادانديشي بسيار بالاست، اما بايد شيوه انتقاد را بدانند.

عضو فراكسيون اصولگرايان مجلس به تاكيد مقام معظم رهبري بر راه‌اندازي گفت‌وگوهاي آزاد اشاره كرد و افزود: فضاي آزادانديشي در كشور ما بالاست، اما افراد فرهيخته ما نمي‌توانند آزاد حرف زده و آزاد هم جواب بگيرند، و شايد اين به دليل آن پس‌مانده‌هاي ذهني دوران ديكتاتوري‌ قبل باشد كه در اذهان برخي از ما وجود دارد كه بايد كنار گذاشته شود و ربطي هم به اسلام و خدا و پيغمبر ندارد.

وي تصريح كرد: دولت با انتقاد مخالفتي ندارد، اما كسي كه به خاطر چند انتقاد به دولت، با اصل نظام برخورد مي‌كند، كار درستي انجام نمي‌دهد.مقام معظم رهبري هم خط درست را ارائه فرموده‌اند كه بايد از دولت حمايت كرد.

به گفته‌ي آقاتهراني وارد كردن خسارات ميلياردي به نظام معني انتقاد نمي‌دهد و راه انتقاد هم اين نيست، چرا كه معني انتقاد در مجامع علمي با كشاندن آن به كوچه و بازار فرق مي‌كند و انتقاد را نبايد هر جايي و به هر شكلي عنوان كرد و راه و روش خود را دارد.

نماينده‌ي مردم تهران در خانه ملت با اشاره به اين‌كه نقد دولت از سوي منتقدان اشكالي ندارد و بايد تلاش كرد كه هر نقدي با راه كار همراه باشد، گفت: بايد در بيان نقدها برخورد و گفتار درست و اسلامي رعايت شده و همراه با بصيرت باشد. البته در اين شرايط هم فرصتي براي سوءاستفاده دشمن به وجود نخواهد آمد.

وي با بيان اين‌كه ممكن است برخي از حاميان دولت به دليل عدم توانايي انتقاد درست به جرگه‌ مخالفين بپيوندد، خاطرنشان كرد: اشتباهات در يك سطح نيست و ممكن است اختلاف سليقه‌ها مطرح باشد، اما اين‌كه اصل نظام و ولايت فقيه را قبول نداشته باشي و بگويي كه كشور را به دست آمريكا بدهيم و آن را به عنوان يك انتقاد بدانيم درست نيست و بايد اصول نظام دست نخورد.
آقاتهراني گفت: منتقدي كه اصل نظام را قبول ندارد با منتقدي كه اصل نظام را قبول دارد، ولي چند انتقاد به شيوه اجراي دولت محترم و يا وزرا دارد،فرق مي‌كند و جاي تعجب است افردي را كه روزي از خودمان مي‌دانستيم،امروز در اصل نظام و اسلام به ترديد افتاده مي‌بينيم.به شعارهاي اين افراد با توجه بنگريد،اين امر به بي‌بصيرتي افراد بازمي‌گردد.

وي در پايان با تاكيد بر اين مطلب كه به ركن ركين نظام معتقد است و تا آخر هم پاي آن ايستاده، تصريح كرد: نبايد هيچ خللي به اصول انقلاب، شعارهاي اصلي آن و مقام ولايت فقيه و جايگاه ايشان وارد شود.