براي رسيدن به كمال بايد به عدالت نزديك شد
92 بازدید
موضوع: سایر
نحوه تهیه : فردی
تعداد شرکت کننده : 0
براي رسيدن به كمال بايد به عدالت نزديك شد

مرتضی آقاتهرانی نماينده مردم تهران در خانه ملت گفت: كمال انسان به اين است كه داراي صفات جمال و جلال الهي شود و هيچ كس منكر آن نيست كه خداوند عادل است، بنابراين اگر قرار باشد تا به كمال برسيم، بايد خود را به سمت عدالت نزديك كنيم.

 

منتخب مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، درباره فرمايشات مقام معظم رهبري، مبني بر تبديل مطالبه عدالت به فرهنگ عمومي در بين ملت ايران با بيان اين‌كه بايد در ابتدا معناي عدالت را دانست، افزود: در اين راستا با توجه به تعاريف مختلفي كه براي مقوله عدالت وجود دارد، بهترين تعريف، تعريف حضرت علي(ع) در نهج البلاغه است كه فرموده‌اند، عدالت به معناي هر چيزي را جاي خود گذاشتن است.
حجت‌الاسلام‌والمسلمين مرتضي آقا تهراني در گفت‌وگو با خبرنگار پارلماني خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، ادامه داد: تعريف ديگر عدالت حق هر كس را دادن است، كه بيشتر جنبه حقوقي داشته و محدود است، اما منظور مقام معظم رهبري آن تعريفي است كه در تمام جوانب و شئونات حقوقي، غيرحقوقي، سياسي، اجتماعي، فردي و در تمام زندگي‌مان از آن استفاده مي‌شود.
نماينده مردم تهران در خانه ملت گفت: كمال انسان به اين است كه داراي صفات جمال و جلال الهي شود و هيچ كس منكر آن نيست كه خداوند عادل است، بنابراين اگر قرار باشد تا به كمال برسيم، بايد خود را به سمت عدالت نزديك كنيم.
اين عضو كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس با تاكيد بر اين‌كه اصرار مقام معظم رهبري بر اين نكته است كه اگر قرار باشد، در نظام اجتماعي، سياسي و اقتصادي كمالي تحقق يابد، مابقي نظامات تربيتي و اخلاقي نيز بايد به سمت عدالت نزديك شوند، گفت: اگر به چنين روزي برسيم كمال انساني و نظام ماست.
به گفته نماينده مردم تهران در خانه ملت تعريف جامع از عدالت همان فرمايش امام علي(علیه السلام) كه هرچيزي را به جاي خود گذاشتن است، اما ممكن است افرادي باشند كه عدالت را به شكل ديگري تعريف كنند، اين در حالي است كه رسيدن به يك تعريف واحد از عدالت بين مسوولان ضروري و به جاست.
وي تصريح كرد: مي‌توان بر روي تعريف واحدي از عدالت تاكيد كرد و كار پژوهشي، علمي و تحقيقي انجام داد تا همه به يك خط واحد برسيم.
آقاتهراني در مورد تبعات تعريف متفاوت از عدالت گفت: در وهله اول تعريف از عدالت مطرح است و هنوز به تبعات عملي آن نرسيده‌ايم كه مشخص شود، هر معنايي از عدالت چه تبعاتي خواهد داشت، چرا كه برخي از معاني عدالت محدودتر هستند، اما در مجموع عدالت يك تعريف جامع دارد كه امام علي(علیه السلام)در نهج البلاغه فرموده‌اند.
به گفته عضو كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس تاكيد مقام معظم رهبري بر تبديل مطالبه عدالت به فرهنگ عمومي تعيين ميزان مشخص است، تا نظام و همه مردم بدانند براي رسيدن به عدالت چه دارند، چه بايد مطالبه كنند و چه كار بايد انجام دهند.